Av Johan Karlsson
-
6 april, 2026
- Närke
- påskrally
- västmanland
Påskrallyt 2026 efter påskdagen
Påskdagen bjöd på lungt och vackert vårväder under de tidiga morgontimmarna och under dagen tilltog vinden och nederbörden.
Detta hindrade inte oss som deltar i rallyt utan det rapporterades flitigt under hela dagen
Stäpphök i båda landskapen och mindre sångsvan i närke var påskdagens mest spännande fynd förutm storken som fortfarande var kvar.
Landskampen
Antalet deltagare har fortsatt att öka och nu är det 18 deltagare från Västmanland och 16 från närke. Riktigt bra. Artmässigt är det just nu lika 121-121 mellan landskapen. Här blir det till att slita hårt i stormen för att dra det längsta strået.
Påsklistan
Nu klev Marjatta över 100 arter och ligger ensam i topp på 101 men Andreas Tranderyd är inte långt efter på 99.
EKO-listan
Det blev skifte i toppen på EKO-listan där Markus gick om Kent 79-75 står det mellan dem.
Att fler eko-skådar i Närke mäks eftersom det trots västmanländsk ledning individuellt fortfarande är en stor ledning för Närke med 102-92 om vi jämför hela landskapen.
Skogslistan
Marjatta kvar på 11 skogsarter men efter henne är det nu Johan Karlsson från Västmanland som jagar på 8 arter.
Närke har plockat in ytterligare en skogsart och nu står det 12-7 mellan landskapen.
Tomtlistan
Bakslaget fortsatte under påskdagen och fler och fler tomtarter kom in. Markus utökade till 56 arter och ny tvåa när Marjatta går upp på 48.
Ställningen mellan landskapen är 74-66 till Västmanlands favör.
Resultatlistor
En blåsig annandag påsk, men nu kör vi ända in i kaklet.
Må bästa landskap vinna
Var med i Påskrallyt
Alla kan vara med och bidra. Ingen inloggning krävs utan det är bara att gå in på rapportbladet på länken nedan och fylla i sitt namn och börja kryssa.
Kommentarer
Det finns inte några kommentarer för detta inlägget ännu.
Skriv en kommentar