Av Johan Karlsson
-
1 januari, 2026
- december
- fågelbordskampen
- vinterfåglar
Fågelbordskampen efter december 2025
Nu är december slut och det är dags för en liten uppdatering av läget i Fågelbordskampen.. Total är det nu 36 matningar i 7 kommuner som är med och tampas i kampen. 43 arter har noterats och 500 kryss totalt. Flest matningar hittar vi i Västerås, men om vi jämnar ut det hela så är det Hallstahammar som har flest matningar per 1000 invånare och i den ligan hittar vi Västerås i botten.
Arter
Inte helt oväntat är det blåmes och talgoxe som toppar och är de enda två arter som observerats vid samtliga matningar i kampen. Än så länge verkar vi ha en viss brist på s.k invasionsarter. Arter som vissa år förekommer i stora antal och andra år nästan saknas helt. Gråsiska har bara setts vid en matning under december. Bergfink vid 7 matningar jämt spridda över landskapet. Samma med grönsiska som setts vid 6 matningar.
Tittar vi längs ner i fågeltoppen hittar vi de mer ovanliga arterna och i vissa fall även riktiga överraskningar.
- Gräsand – Semla, Fagersta
- Fasan – Yllesta, Hallstahammar
- Duvhök – Notuddsparken, Västerås
- Turkduva – Vallonvägen, Surahammar
- Kattuggla – Årsbäcken, Skinnskatteberg
- Mindre hackspett – Vallonvägen, Surahammar
- Rödvingetrast – Samuel Skragges väg, Sala
- Svarthätta – Norrmalmsgatan, Sala
- Korp – Sätrabrunn, Sala
Matningstoppen
Det har varit jämnt i toppen hela december och 5 matningar har 20 arter eller fler när vi summerar månaden och ytterligare 3 är över 18 arter. Den 28 december såg det ut som att det var en kamp mellan Ryttarvägen och Tråddragarvägen som båda stod ensamma på 20 arter men sena rapporter och eventuellt lite mer närvaro hemma gjorde att fler matningar kom i kapp och Årsbäcken gick förbi och slutade som segrare i december.
1. Årsbäcken – 24 arter
2. Tråddragarvägen 6 – 21 arter
3. Yllesta 11 – 20 arter
3. Ryttarvägen 13 – 20 arter
3. Vallonvägen 39 – 20 arter
Kommuntoppen
Att ha många matningar med i kampen lönar sig för trots att ingen Västeråsmatning är med på top-5 så är det altjämt Västerås som leder kommunligan med 30 arter, följt av Hallstahammar och Surahammar på 28 arter.
Decemberlistan
Vi lyfter på hatten för Perka och Lena som tog hem den åtråvärda decemberkampen med 24 arter.
All statistik och nuvarande ställning hittar man i vårt rapportblad. Hoppa gärna in i fågelbordskampen och gärna från fler kommuner. Just nu är deltagandet koncentrerat kring Kolbäcksådalen och Svartådalen. Västmanland är större än så.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1I-bvOcmNXNFL4TVlQgh3fQMngX9l37wp_yGq1Ibpxjo/edit?usp=sharing
Kommentarer
Det finns inte några kommentarer för detta inlägget ännu.
Skriv en kommentar