Av Johan Karlsson
-
15 mars, 2026
- uggleveckan
- ugglor
Uggleveckan 2026 - dag för dag
Nu är årets ugglevecka igång. Ett relativt stadigt vinterväder under januari och februari följdes av ett omslag och lika stabilt vårväder under inledningen av mars med en tilltagande aktivitet bland våra ugglor.
Av de rapporter vi fått verkar gnagartillgången vara relativt god i skog och mark och vädret kommer inledningsvis att vara riktigt bra för ugglelyssning även om en del lättare regnväder ska passera och vinden kommer att tillta, så passa på att lyssna mycket i början av veckan.
Som vanligt får vi hjälp av Thomas Petterson i Rrk och sammanställa våra dagliga rapporter. Tacl för det.
14/3 - Första natten
Ett lätt regn under eftermiddagen övergick till en dimmig kväll och natt med svag till obefintlig vind från S till SV med temperaturer ner mot nollan in på natten.
God aktivitet i framförallt de centrala delarna av landskapet och en riktigt bra start på uggleveckan. Måhända kan regnet under dagen ha påverkat oss skådare och lyssnare något negativt för merparten av rapporterna kommer från några få rapportörer.
Totalt observerades 64 ugglor i 9 kommuner under lördagen. Vi saknar dock eventuellt dolda rapporter så siffran kommer att korrigeras när dessa rapporter kommer in.
Flest rapporter kom in från Skinnskatteberg och kattugglan dominerar som vanligt med 47 individer. 7 arter är rapporterade.
Under söndagen kommer vinden att tillta något, men mot kvällen mojnar den lite och det är fortfarande svaga vindar och goda lyssnarförhållanden. Passa på att ge er ut och lyssna.
Kommentarer
Det finns inte några kommentarer för detta inlägget ännu.
Skriv en kommentar